پایه عراقی لوله ای تیر برق عراقی مشبک

پایه های مدور و مشبک عراقی

پایه عراقی لوله ای تیر برق عراقی مشبک ( عمود الکهرباء ):

پایه عراقی یا تیربرق عراقی ( عمود الکهرباء ) یکی از سازه های فلزی انتقال برق است که به منظور انتقال برق در کشور عراق و مطابق بر استاندارد وزارت برق عراق تولید می گردد .

پایه های عراقی انتقال برق (  Iraqi transmission tower)  در دو مدل کلی تولید می شوند :

  1. پایه عراقی لوله ای یا مدور ( Iraqi tubular street pole )
  2. پایه عراقی مشبک یا شبکه ای ( Iraqi lattice street pole )

در حالت کلی سازه های فلزی گالوانیزه ای که در کشور عراق به کار گرفته می شود مثل پایه چراغ های روشنایی یا تیرهای انتقال برق گالوانیزه با پایه های روشنایی ایرانی از نظر ظاهری تشابهاتی دارند ولی از نظر جنس با هم متفاوتند .

یعنی در تولید پایه های ایرانی از فولاد ST37  استفاده می شود در حالی که در تولید پایه عراقی لوله ای یا در تولید تیر برق عراقی مشبک از فولاد ST51  یا ST52 استفاده می شود .

پایه های مدور و مشبک عراقی در ارتفاعات 9 و 11 متری تولید می شوند ولی بعد از نصب مقداری از پایه درون زمین فرو می رود که در ادامه به توضیح کامل آن خواهیم پرداخت .

پایه عراقی لوله ای یا تیرهای پرسی انتقال برق عراق ( عمود الکهرباء – Iraqi tubular poles ) :

پایه های عراقی لوله ای که تیر برق پرسی یا تیر برق تلسکوپی نیز نامیده می شوند ، یک پایه لوله ای انتقال برق 9 یا 11 متری است که در گروه تولیدی شهر سامان از فولاد ST51  یا ST52  تولید می شود .

این پایه گالوانیزه انتقال برق از 3 تکه لوله ای با لوله های 6 – 5 – 4 که در مقاطع اتصال در هم فرو رفته و پرس شده اند تشکیل می شود . ضخامت لوله های به کار رفته در این محصول 5.5 – 5 – 4 میلیمتر می باشد .

در بالاترین نقطه پایه ( تاج پایه ) یک تکه فولادی به شکل عدد هشت فارسی جوشکاری می شود که توسط یک رابط افقی نیز به هم متصل است . در بالای نقطه خم و در وسط بازوی واسط سوراخی تعبیه شده که نگهدارنده کابل به آن متصل می شود . تعداد 5 عدد سوراخ نیز در تکه بالایی پایه به همین منظور وجود دارد .

پایه های لوله ای 9 متری بعد از نصب به میزان 1.5 متر به زیر خط Ground level  رفته یا اصطلاحاً در زمین فرو می رود . این مقدار برای پایه های 11 متری 2 متر است .

پایه مشبک عراقی ( Iraqi lattice street poles ) :

پایه های مشبک عراقی همانطور که از نامش پیداست در واقع یک نوع ساده از یک خرپای دوبعدی است که ظاهری شبیه به یک مثلث متساوی الاضلاع با قاعده ای بسیار کوچک و اضلاعی بزرگ دارد .

این پایه های مستحکم در فواصل مشخص که از پایین قاعد مثلث شروع شده و تا ارتفاع 70 درصدی از کل پایه ادامه دارد ، توسط بازوهای افقی و مورب به شکل حرف Z  انگلیسی جوشکاری می شود . جنس بدنه و بازوهای به کار رفته در پایه مشبک عراقی از فولاد ST 51  و ST52  است .

این محصول نیز در ارتفاع 9 و 11 متری تولید می شود که بعد از نصب در پایه های های 9 متری 1.5 متر و در پایه های 11 متری 2 متر در زمین فرو خواهد رفت .

جهت گالوانیزه کردن این پایه ها از روش HDP   که مخفف Hot Dip Galvanized  است و به معنای غوطه وری در حوضچه مذاب روی است استفاده می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 × 21 =