آشنایی با تجهیزات ایمنی راه و تجهیزات ترافیکی

آشنایی با تجهیزات ایمنی راه و تجهیزات ترافیکی

امروزه استانداردسازی و کاهش حوادث در جاده‎های درون شهری و برون شهری یکی از عوامل پیشرفت کشورها محسوب می شود. یکی از مهمترین کارها جهت رسیدن به این هدف، بالا بردن سطح کیفی شبکه راه‎ها از طریق استفاده از تجهیزات ایمنی راه و تجهیزات ترافیکی می‎باشد.

شرکت سلامت ایمن محیط آریا (HSE Arya) با هدف کمک به ایمن‎سازی راه‎ها، کاهش وقوع حوادث، جلوگیری از میزان تلفات و خسارات، همچنین بالا بردن امنیت رانندگان و سرنشینان، اقدام به طراحی و تولید تجهیزات ایمنی ترافیکی با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی نموده است.

برخی از محصولات ایمنی ترافیکی، عبارتند از:

و …

تجهیزات ترافیکی، نقش عمده‎اي در ایمن‎سازي معابر و هدایت رانندگان ایفا می‎کند. به گونه‎اي که استفاده صحیح و علمی از آنها می‎تواند باعث هدایت هر چه بهتر رانندگان در مسیر شده و از تصادفات جلوگیری کند و همچنین باعث کاهش در تاخیر در معابر شود.

انواع تجهیزات ترافیکی

1- علائم عمودي: تابلوها و علائم و …

2- تجهیزات ترافیکی الکترونیکی: چراغ‎هاي راهنمائی و …

3- علائم افقی: خط‎کشی‎ها، نوشته‎ها، علائم برجسته و …

1- علائم ترافیکی عمودی (تابلو و علائم)

تابلوها به منظور کنترل و هدایت ترافیک و افزایش ایمنی راه‎ها به کار می رود. نقش این تابلوها این است که اطلاعاتی را به رانندگان می دهد. اطلاعاتی از قبیل تعیین جهت حرکت، اعلام هشدار به منظور رعایت اصول ایمنی، محدودیت‎ها و ممنوعیت‎ها، معرفی مسیرها و … .

انواع تابلوها:

۱- تابلوهاي انتظامی  ۲-تابلوهاي اخباري ۳- تابلوهاي اخطاري

2- تجهیزات ترافیکی الکترونیکی (چراغهاي راهنمائی)

چراغ راهنمایی برای ساماندهی رفت و آمد وسایل نقلیه و عابران پیاده استفاده می‎شود. این چراغ‎ها با ایجاد تقدم عبور و مرور، در بهبود کیفیت جریان ترافیک نقش موثری ایفا می‎کنند.

مزیت های استفاده از چراغ راهنمایی در محل مناسب:

– حرکت منظم ترافیک

– افزایش ظرفیت تقاطع

– کاهش تصادفات

– قطع موقت جریان ترافیک در مسیر مورد نظر در زمان هاي خاص

3- علائم ترافیکی افقی

 خط‎کشی‎ها از جمله علائم مهم جهت افزایش سطح ایمنی در عبور و مرور وسایل نقلیه می باشند که باعث دقت در رانندگی و هشدار به رانندگان می‎گردد. گاهی اوقات خط‎کشی‎ها به عنوان مکمل سایر تجهیزات ترافیکی مانند تابلوها و چراغ‎ها مورد استفاده قرار می‎گیرند.

انواع تجهیزات آرام سازی ترافیک

۱- تجهیزات کنترل حجم    ۲- تجهیزات کنترل سرعت

– تجهیزات کنترل حجم

 این تجهیزات، حجم وسایل نقلیه را در یک خیابان کاهش می‎دهند و مهمترین آنها شامل راهبندها، نیم‎راهبندها، انحراف‎دهنده‎ها می‎باشند.

تجهیزات کنترل سرعت

 این تجهیزات شامل تجهیزات عمودي و افقی کنترل سرعت می‎شوند.

۱- تجهیزات عمودي کنترل سرعت

این تجهیزات، قسمت‎هاي برجسته راه هستند که موجب کاهش سرعت وسایل نقلیه می‎شوند. مهم‎ترین این ابزارها شامل سرعتگیرها، گذرگاه‎هاي برجسته عابر پیاده و تقاطع‎هاي برجسته می‎باشد.

۲- تجهیزات افقی کنترل سرعت

این تجهیزات، مسیر مستقیم ترافیک عبوري یک راه را تغییر داده و باعث کاهش سرعت می‎شوند. مهم‎ترین این ابزارها شامل دایره‎هاي ترافیکی می‎باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
36 ⁄ 18 =