تجهیزات مبلمان شهری

تجهیزات مبلمان شهری

تجهیزات مبلمان شهری

تجهیزات مبلمان شهری یک نام بزرگ با دامنه ای وسیع در صنعت طراحی فضاهای شهری است که تاثیر زیادی در طراحی مبلمان شهری دارد . در واقع تجهیزات مبلمان شهری به هر المان ، محصول یا سازه ای که شهر را برای عموم افراد جامعه ، جایی مرفه تر و ایمن تر کند یا سبب آرامش عمومی افراد جامعه گردد ، گفته می شود . بدیهی است که دایره ای بزرگ از محصولات و تولیدات را در بر می گیرد که هر روز این دایره بزرگتر و به روزتر می شود .

در واقع با بزرگتر شدن فضاهای شهری و تغییر شکل محیطهای روستایی نقش تجهیزات مبلمان شهری پر رنگتر و جدی تر می شود . اما در میان این دایره بزرگ مواردی هستند که الزام و عمومیت بیشتری دارند و جنبه کاربردی آن در جوامع مختلف بالا و مشترک است که سعی می کنیم در این مقاله به چند مورد از آنها اشاره کرده و مطالبی در مورد آنها بگوییم .

نیمکت پارکی در تجهیزات مبلمان شهری

نیمکت پارکی در تجهیزات مبلمان شهری :

نیمکت پارکی که عموماً به صورت فلزی یا چدنی با عرض 150 سانتیمتر ساخته می شود ، مناسب برای نشستن سه نفر در کنار هم است . از نیمکتهای پارکی یا اصطلاحاً صندلی های پارکی در هر فضایی که محل تردد عابرین پیاده یا افرادی که پیاده روی می کنند ، استفاده می شود .

این نیمکتها عموماً فلزی بوده و با ساختار پروفیلی – لوله ای – چدنی ساخته می شوند ، با پوشش رنگ کوره ای الکترواستاتیک پوشیده می شوند تا در برابر نور آفتاب ، اشعه یووی خورشید ، رطوبت و نم و سایر عوامل مخرب طبیعی مقاومت بالایی داشته باشند .

در نشیمنگاه و پشتی صندلی های پارکی می توان از سه متریال اصلی چوب ، فلز یا چوب پلاست استفاده کرد .

مخزن زباله پارکی در تجهیزات مبلمان شهری :

مخزن زباله شهری یا سطل آشغال فلزی شهری فلزی شهری نیز یکی از واجبات پارکها و محیطهای باز شهری است که محل مراجعه و تردد عموم مردم است . این محصول به نوعی مکمل نیمکت پارکی به حساب می آید و معمولاً در فاصله ای کوتاه از هر نیمکت پارکی یک مخزن زباله پارکی نصب می شود .

مخزن زباله پارکی دارای محاسن بسیار زیادی از قبیل نظافت محیط ، جلوگیری از شیوع بیماری های مسری ، افزایش بهداشت عمومی ، عدم تجمع حیوانات موذی و … خواد شد . در این میان به دلیل تنوع بالا در طرح و رنگ خود می تواند باعث زیباتر شدن و مدرن تر شدن محیط نیز می گردد .

در تولید مخززن زباله پارکی از لوله ، پروفیل ، ورق آهن ، چدن و … استفاده می شود و بدنه آن پس از تولید با رنگ کوره ای الکترواستاتیک پوشانده می شود تا مقاومت و دوام بالایی در محیط های باز پیدا کند .

ست ورزشی پارکی در تجهیزات مبلمان شهری

ست ورزشی پارکی در تجهیزات مبلمان شهری :

ست ورزشی پارکی که به آن ست بدنسازی فضای باز هم گفته می شود ، می تواند در تجهیز پارکهای نقش موثری ایفا کند . همچنین سبب افزایش سلامتی و ارتقاء فرهنگ ورزش همگانی خواهد شد .

این دستگاه ها ( ست بیست تکه ) برای همه افراد در همه سنین طراحی شده است و هر کسی با هر جنسیتی و هر شرایط سنی می تواند به طور رایگان در پارکها از این ست ها استفاده کند . معمولاً این ستها به صورت دو رنگ با رنگ کوره ای رنگ آمیزی می شوند که زیبایی بالایی به محیط خود ببخشند .

در کنار این محصول نیز یک ست ورزشی با طراحی خاص جهت معلولین و جانبازان طراحی شده که در فضاهای عمومی شهری قرار می گیرد . ست ورزشی معلولین سبب ایجاد سلامتی ، نشاط و شادابی معلولین عزیز و همچنین زمینه ساز فعالیت مثبت آنها در جامعه می باشد .

مجموعه های بازی پلی اتیلنی پارکی

لوازم بازی کودکان پارکی در تجهیزات مبلمان شهری :

لوازم بازی کودکان پارکی به دو دسته کلی تقسیم می شود :

  1. لوازم بازی کودکان فلزی پارکی
  2. مجموعه های بازی پلی اتیلن پارکی

لوازم بازی کودکان فلزی پارکی

لوازم بازی کودکان فلزی پارکی شامل دستگاه هایی از قبیل الاکلنگ ( در جند مدل ) ، تاب دو نفره ، سه نفره و تاب کجاوه ای  ، سرسره صاف و مارپیچ در ارتفاعات مختلف ، چرخ وفلک و بارفیکس  می باشد که با بهترین متریال و رنگ کوره ای تولید می شود . مهمترین مزیت این دستگاه ها دوام بسیار بالا و قیمت ارزان آنهاست . قدمت استفاده این قبیل دستگاه ها به بیش از 40 سال می رسد و در همه فضاهای بازی خانواده ها حضور دارند می تواند موجبات بازی و تفریح کودکان را مهیا کند .

مجموعه های بازی پلی اتیلنی پارکی

مجموعه های بازی پلی اتیلنی پارکی  همانطور که از نامش پیداست از مواد پلی اتیلنی و به صورت خود رنگ تولید می شود . بنابر این پس از گذشت سالها هیچگونه تغییر رنگی نخواهد داشت . این مجموعه ها در مثابل تغییرات دمایی بسیار مقاومند و تا 80 درجه سانتیگراد را به راحتی تحمل می کنند . خوبی این مجموعه ها این است که در فصول تابستان گرم نمی شوند و در زمستان سرد نیستند و بچه ها به راحتی می توانند روی آنها به بازی و تفریح بپردازند .

مزیت دیگر این دستگاه ها داشتن چندین بازی و ابزار بازی مختلف در یک مجموعه است که می تواند کودکان را ساعتها سرگرم نگه دارد . علاوه بر این ایمنی بسیار بالایی دارد .

از دیگر تجهیزات مبلمان شهری که معمولاً در پارکها و خیابانها مورد استفاده قرار می گیرد می توان به فوتبال دستی پارکی ، جدا کننده خیابانی فلزی ، گذر مخصوص معلولین و آبخوری پارکی نام برد .

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
42 ⁄ 21 =