نیمکت چوبی

نیمکت چوبی چیست ؟

نیمکت چوبی ( Wooden bench seat ) از دیرباز محل استراحت و نشستن عابرین پیاده در پیاده روها و فضاهای سبز شهری بوده است . چوب همراه در زندگی مردم نقش مهم و بسزایی را ایفا می کرده و جزء لاینفکی از زندگی بشر متمدن و امروزی است . چوب برآمده از دل طبیعت و درخت است و همواره حس مثبت و خوبی با خود به همراه دارد . حتی در بعضی از فرهنگ ها به دلیل اینکه از درخت تولید می شود و درخت مظهر رویش و زندگی است ، مقدس شمرده می شود .

امروزه با اینکه فرآورده های مشتقی از چوب تولید شده و به جای آن مورد استفاده قرار می گیرد ( نظیر نئوپان ، ام دی اف و … ) ، اما همواره چوب جایگاه و طرفدارن خود را داشته و دارد .

نیمکتهای پارکی چوبی در گذشته کلاً از چوب تولید می شد . یعنی بدنه ، نشیمن گاه و پشتی کلاً چوبی بود . خوب این مورد در زمانی که این نیمکت ها در فضاهای داخلی ( یعنی داخل منازل و اماکن سرپوشیده که در معرض باد و باران و نورخورشید قرار ندارد ) مشکلی ایجاد نمی کرد و تا سالها با همان کیفیت باقی می ماند . اما در مواقعی که از این نیمکت ها در خارج از محیط منزل و در فضای باز استفاده می شد ، مشکلاتی به وجود می آمد . علت آن هم ارتباط مستقیم پایه های نیمکت با زمین مرطوب و لقی محل اتصالات ( که عمدتاً میخ بود و زنگ می زد ) بود .

تولید نیمکت چوبی در گذشته و امروز :

همانطور که عرض شد در روش ساخت بدنه و اسکلت نیمکت با چوب ، پایه ها در اثر تماس مدام با رطوبت دچار پوسیدگی می شد و محل اتصالات به خاطر تحمل بار و زنگ زدگی میخ ، رطوبت ، عوامل نامساعد جوی و … دچار لقی و گاهاً شکستگی می شد .

اما امروزه دیگر برای تولید نیمکت های چوبی ، از پایه های چوبی استفاده نمی شود و معمولاً از فلزاتی مثل فولاد یا چدن برای این کار استفاده می شود . چوب قسمت نشیمنگاه و پشتی نیمکتها را پوشش می دهد که افراد هنگام نشستن روی آنها احساس راحتی کنند .

مزایای استفاده از چوب در نیمکتهای پارکی :

  1. چوب یک عایق حرارتی است و گرما را خوب منتقل نمی کند . یعنی در فصل تابستان خیلی داغ و در زمستان خیلی سرد نمی شود و افراد می توانند در این فصول هم از نیمکتها استفاده کنند .
  2. راحتی بسیار بیشتری نسبت به فلز دارد و استفاده کنندگان آن حس بهتری از نشستن روی آن پیدا می کنند نسبت به زمانی که روی یک نشیمنگاه فلزی بنشینند یا به یک تکیه گاه فلزی تکیه دهند .
  3. چوب در حالت خشک در مقابل الکتریسیته نارساناست و هادی جریان برق نیست . اگر در مواردی بدنه نیمکت دارای برق شود و چوب نشیمنگاه و پشتی نیمکت چوبی خشک باشد ، فرد نشسته بر روی آن دچار برق گرفتگی نمی شود .
  4. قابل تعویض و تعمیر بودن آن نکته بسیار مهمی است . اگر بعد از چند سال دیدیم که چوب کیفیت خود را از دست داده و دیگر مورد پسند ما نیست می توانیم آن را رنگ آمیزی ، روغن دهی کنیم یا به راحتی فقط چوبهای نشیمنگاه و پشتی را با هزینه ای اندک تعویض نماییم .
  5. زیبایی بیشتر نسبت به فلز : چوب از زیبایی بسیار بالاتری نسبت به فلز برخوردار می باشد و در مواقع ترکیب آن با فلز به این زیبایی افزوده هم خواهد شد . این مورد را در نیمکت های چدنی به وضوح شاهدیم .
  6. همخوانی با طبیعت : به دلیل اینکه چوب از دل سرسبزی و جنگل های طبیعی آمده ، با فضای پارکها هارمونی بسیار بالایی دارد و نیمکت های پارکی چوبی از حالت خشک و بی روح یک محصول فلزی در می آید .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 ⁄ 15 =