پایه چراغ چند وجهی گالوانیزه

پایه چراغ چند وجهی گالوانیزه و رنگی شهری :

پایه چراغ چند وجهی چیست ؟ مزایای پایه های روشنایی چند وجهی نسبت به پایه چراغ لوله ای چیست ؟ موارد استفاده آن در چه جاهایی است ؟ قیمت پایه چراغ های  خیابانی چند وجهی چند است ؟ نحوه نصب این پایه چراغ ها به چه صورت است ؟ عوامل موثر بر وزن پایه های روشنایی چند وجهی چیست ؟ لیست قیمت پایه های روشنایی چند وجهی به چه صورتی است ؟

همانطور که می دانید پایه چراغ ها ، ستون ها یا سازه های فلزی ای هستند که وظیفه نگهداری یک چراغ ( سرچراغی یا پروژکتور ) را در یک ارتفاع خاص بر عهده دارند تا بتوان بدین وسیله محیط فضای باز مورد نظر را به اندازه مورد انتظار نورپردازی و روشن سازی کرد . این نور پردازی بسته به مکان و سطح مورد انتظار ما ، مشخص می کند که نورافشانی به صورت یک سویه ، دو سویه یا دایره ای ( همه طرفه ) انجام شود . در راستای تحقق این انتظار ما ، پایه چراغ مورد نظر انتخاب شده هم به صورت یک طرفه ، دو طرفه ، سه طرفه یا دایره ای طراحی می شود .

به طور کلی پایه چراغ ها از نظر ساختار به دو دسته پایه چراغ لوله ای و پایه چراغ چند وجهی ( Polygonal Street Poles ) تقسیم بندی می شوند . درباره پایه چراغ لوله ای مقاله ای مبسوط نوشته ایم که در آن به طور کامل و مفصل راجع به ویژگیها ، مزایا و معایب این نوع از پایه روشنایی توضیحات کامل داده ایم که پیشنهاد می کنم مطالعه بفرمایید .

اما در این مقاله می خواهیم یه یکی از پرکاربرد ترین و وسیع الطیف ترین پایه های روشنایی فضای باز در دنیا بپردازیم که همان پایه چراغ چند وجهی است . این نوع پایه چراغ می تواند از ارتفاع 6 متر تا 40 متر تولید شود . البته به ارتفاعات بالای آن برج نوری گفته می شود . در واقع شاید شما نام برج نوری را شنیده اید ولی نمی دانستید که برج نوری هم یک نوع پایه چراغ است . بله درست است . برج نوری هم نوعی از پایه چراغ است که دارای وجوه متعدد و امکانات خاص خود است .

مزایای پایه های روشنایی چند وجهی نسبت به پایه چراغ لوله ای چیست ؟

عدم محدودیت ارتفاع :

همانطور که قبلاً عرض کردیم پایه چراغ های لوله ای نهایتاً تا ارتفاع 15 متر تولید می شوند و امکان تولید بیشتر از این ارتفاع برای این نوع از پایه ها وجود ندارد . در حالیکه این عدد برای پایه روشنایی چند وجهی تا 40 متر است .

انتقال ، حمل و نقل آسان :

پایه های روشنایی چند وجهی از تکه های 6 متری تشکیل می شوند و به صورت دِمونتاژ ( مونتاژ نشده ) به محل نصب ارسال می شوند و در هنگام نصب پایه ها توسط نصاب ، این قطعات داخل هم تیفور می شوند . به این معنی که مقداری از قطعه پایینی داخل قطعه بالایی فرو رفته و در آن قفل می شود که به آن همپوشانی یا اورلپ هم می گویند . همین مسئله باعث می شود که ما قطعات پایه را به صورت دِمونتاژ ( مونتاژ نشده ) توسط ماشین های سنگین باربری به مقصد ارسال کنیم و عملیات مونتاژ در مقصد صورت گیرد .

بدیهی است حمل یک سازه فلزی با قطعات 6 متری خیلی راحت تر و کم هزینه تر از یک سازه روشنایی 12 یا 15 متری یک تکه است . این مساله در مواقعی که تعداد سفارش کم و مسافت طولانی باشد ، خود را بارزتر نشان می دهد و از مقدار هزینه حمل و نقل به طور چشمگیری کاسته می شود .

استقامت بالاتر :

همانطور که می دانید پایه های نورپردازی لوله ای از لوله های فولادی ساخته می شود و لوله های فولادی نیز دارای اندازه ها و ضخامت های استادارد ، مشخص و محدودی هستند . لذا این مسئله مقداری دست ما را جهت تقویت پایه برای شرایط خاص می بندد . اما در پایه های نورپردازی چند وجهی ، چون میزان اندازه دهانه پایین و بالای پایه دست خود ماست و از طرف دیگر اندازه ضخامت ورق برای هر کدام از قطعات نیز کاملاً بسته به نظر ماست ، به راحتی می توان یک سازه نورپردازی را بسته به موقعیت جغرافیایی ویژه و شرایط خاص آب و هوایی یک منطقه خاص تقویت و مناسب سازی کرد .

پایه روشنایی چند وجهی
تولید پایه چراغ چند وجهی

موارد استفاده پایه چراغ چند وجهی و نحوه نصب آن :

این نوع پایه چراغ ها در هر ناحیه و منطقه ای از سطح کشور و با هر آب و هوایی ( خشک ، مرطوب ، شرجی ، باد خیز ، آفتاب شدید و … ) قابل نصب و اجراست و بدون هیچ گونه افت کیفیت سالیان طولانی دوام خواهد داشت . از این پایه ها در مناطق مختلف شهری اعم از اتوبانها ، بزرگراه ها ، خیابانها ، مناطق صنعتی ، نظامی و … می توان بهره برد  . اصولاً تعیین اینکه چه نوع پایه چراغی برای کدام منطقه مورد استفاده قرار بگیرد ، تصمیمی است که بر عهده طراحان و کارفرمایان پروژه هاست . این دوستان متخصص با طراحی دقیق ارتفاع ، میزان اندازه دهانه پایین و بالای ، ضخامت ورق ها و مشخصات فنی دقیق دیگر تعیین می کنند که چه نوع پایه های و با چه مشخصاتی باید تولید شود .

نحوه نصب این سازه روشنایی به این صورت است که باید برای نگهداری این پایه به صورت ایستاده یک فونداسیون مخصوص طراحی و اجرا شود . شما می توانید از فونداسیون آماده جهت ان کار استفاده کنید یا اینکه با دریافت شابلون پایه از گروه تولیدی شهر سامان اقدام به اجرای فونداسیون در محل کنید .

بعد از آماده شدن فونداسیون ، نصابان با تجربه با تیفور کردن قطعات در هم ، نصب براکت ها ، سیم کشی ، نصب فیوزها و ترمینال ها و … و در نهایت علم کردن پایه به وسیله جرثقیل پایه را نصب می کنند .

پایه چراغ ارزان

عوامل موثر بر وزن و قیمت پایه روشنایی :

خوب میزان وزن پایه و به طبع آن قیمت پایه که ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با وزن آن دارد تحت شرایطی تغییر می کند و ما در ذیل به مهمترین عوامل آن اشاره خواهیم کرد .

ارتفاع پایه :

بدیهی است که هر چه ارتفاع پایه ها افزایش پیدا کند ، میزان وزن آن نیز بالاتر می رود و بالعکس .

ضخامت ورق فولادی به کار رفته :

ضخامت ورق فولادی به کار رفته در تولید پایه ها که از جنس فولاد ST37 می باشد ، بر وزن آنها تاثیر مستقیم می گذارد . هر چه ورق ها ضخیم تر یا بهتر بگوییم ف تعداد قطعات با ورق ضخیم بیشتر ، پایه سنگین تر و بالعکس .

میزان اندازه دهانه پایین به بالا :

اندازه دهانه پایینی به بالایی پایه در وزن آن بسیار موثر است . هرچه این دهانه پهن تر شود ، پایه مستحکم تر شده و وزن آن نیز افزایش می یابد .

پوشش بدنه :

پوشش بدنه اکثر پایه چراغهای چند وجهی از گالوانیزه گرم است و نمی توان از پوشش رنگ برای آن استفاده کرد ، چون در هنگام اورلپ کردن قطعات ، رنگ ساییده شده و میریزد . مگر در پایه های 6 متری که یک تکه هستند . در این ارتفاع می توان از رنگ کوره ای و آلکیدی هم  برای پوشش دهی بدنه استفاده کرد که خیلی ارزانتر از حالت گالوانیزه گرم است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 × 19 =