پایه چراغ خیابانی

پایه چراغ خیابانی روشنایی چیست ؟

پایه چراغ خیابانی روشنایی یا ( Street Light Poles ) در کنار برج نوری یا برج روشنایی ، تقریباً یکی از مشهودترین و اصلی ترین ابزارها و سازه های روشنایی شهری است که از دیرباز مورد توجه و در دستور کار مدیران شهری بوده است . این محصول ویژه و خاص جهت نورپردازی محیطی در محل های حساسی چون خیابان ها ، اتوبان ها ، بزرگراه ها ، فضاهای باز شهری ، کارخانجات ، فضاهای صنعتی ، پارکینگ های ماشین و کاربر داشته ، امنیت این اماکن را در تاریکی شب تامین می کند . جهت معابر کوچکتر و محیطهایی نظیر پارکها از پایه چراغ هایی با ارتفاع کمتر ( حدود 3 متر ) استفاده می شود که پایه چراغ پارکی نامیده می شوند .

فارغ از انواع ، مدل های تولید و مشخصات فنی پایه چراغ خیابانی روشنایی ، به طور کلی در طراحی این محصول نکات ویژه ای وجود دارد که حتماً باید رعایت شود . در ذیل به تعدادی از آنها اشاره می کنیم .

نکات مهم در طراحی پایه چراغ خیابانی روشنایی :

 • تعیین ارتفاع درست سازه بر مبنای نور مورد نیاز موقعیت جغرافیایی ، مقدار ترافیک و تردد افراد
 • تعیین مشخصات فنی درست ( ضخامت ورق ، نوع چراغ ها ، نوع فونداسیون و حجم آن ، نوع پوشش ، دهانه پایین و بالا و … )
 • تعیین فاصله درست نصب پایه ها نسبت به هم و تامین پایه ها به تعداد لازم
 • ایجاد طیف نور با لوکس ، دانسیته و حجم مناسب و به صورت یک دست و یکنواخت در بهترین حالت خود ، به صورتی که خیرگی و سایه محسوسی را ایجاد نکند .
 • در حد امکان ، قرار نگرفتن منبع نوری در مقابل دید راکبین و رهگذران
 • متناسب با بادهای منطقه ای و نیروهای محیطی و جغرافیایی محل
 • رعایت جنبه های ارگونومی محیطی : تاثیر درست و مثبتی که طراحی مناسب محیط کار ، تجهیزات ، سطح ایمنی و بهداشت در رضایت و بهبود بهره وری دارد ارگونومی نامیده می شود .
 • رعایت جنبه های فیزیولوژی محیطی : تاثیر عوامل محیطی مثل روشنایی ، صدا ، رطوبت ، گرما ، سرما و … بر فیزیولوژی بدن انسان دارد .
 • بررسی محیط از نظر وجود موانع طبیعی مثل درخت و تپه ماهور
 • تعیین تعداد براکت ( دستک ) مورد نیاز و تعیین دقیق جهت آنها
پایه چراغ خیابانی

انواع پایه چراغ خیابانی روشنایی :

از نظر ظاهری پایه چراغ خیابانی روشنایی در دوسته کلی ساده و دکوراتیو تولید می شوند .

پایه چراغ خیابانی ساده :

پایه های ساده از جنس فولاد ST37  بوده که با مذاب روی ( گالوانیزه گرم ) یا رنگ های هوا خشک ( اپوکسی ) پوشانده می شوند . در جاده های بین شهری که نیاز به دکوراسیون کردن و زیبایی خاصی نیست از این نوع پایه ها استفاده می شود . از نظر قیمت و صرفه  اقتصادی هم ، دارای قیمت پایین تر بوده و مقرون به صرفه تر هستند . این پایه ها می توانند در دو حالت پایه چراغ لوله ای و پایه چراغ چند وجهی تولید شوند .

پایه چراغ خیابانی دکوراتیو :

پایه چراغ دکوراتیو  علاوه بر تمام مشخصات فنی و اصولی که ذکر شد ، دارای شکل ظاهری بسیار مدرن و چشم نوازی هستند و از متریال های لوکس تری هم در تولید آنها استفاده می شود . عموماً سطح مقطع آنها به وسیله کاورهای چدنی ( داکتیل ) یا آلومینیومی پوشانده می شود . این کاورها قبلاً به وسیله نرم افزار های قدرتمند و طراحان زبر دست طراحی و ریخته گری می شود و دارای اشکال بسیار به روز و دارای تناسب گرافیکی با محیط پیرامونش می باشد .

قیمت پایه چراغ خیابانی روشنایی :

به علت تشابه در متریال و استفاده از طرح های مشابهی که کارخانجات تولید تجهیزات روشنایی در کشور استفاده می کنند ، معمولاً پایه چراغ ها خیلی تلرانس و تفاوت قیمتی فاحش ندارند ، اما جدا از بحث بعضی از سود جویان که همواره برای کسب سود بیشتر کیفیت را فدای قیمت پایین تر می کنند ، تفاوت قیمت درست تابع مواردی است که در ذیل عنوان می شود :

 • ضخامت ورق استفاده شده در سازه
 • نوع خم و کیفیت خمکاری
 • تعداد قطعات تشکیل دهنده سازه ( 2 تکه یا سه تکه )
 • نوع و کیفیت گالوانیزه
 • اندازه مقطع پایین و بالا
 • وزن سازه
 • تعداد براکت
 • نوع رنگ کاری و مارک رنگ استفاده شده
 • تعداد سفارش
 • در صورت دکوراتیو بودن ، جنس آلومینیوم و چدن استفاده شده
 • نوع وات و برند چراغ به کار رفته در پایه

با توجه به توضیحات فوق می توان این مطلب را دریافت که تولید این پایه ها امری کاملاً علمی ، تخصصی ، فنی و تجربی است ، لذا دوستان محترم که متقاضی خرید همچین پایه هایی هستند ، لطفا! به هنگام خرید و استعلام قیمت ، حتماً سعی کنند با مشخصات فنی مشخص شده دقیق ( Details ) به صورت فنی و با دید باز اقدام به قیمت گیری کنند .

پایه چراغ خیابانی گالوانیزه

تولید پایه چراغ خیابانی روشنایی :

تولید پایه چراغ های خیابانی بسته به شرایطی که ذکر شد و نظر کارشناس مربوطه می تواند در ارتفاع بین 6 الی 12 متر صورت گیرد . سطح مقطع این پایه ها در دو نوع دایره ای ( لوله ای ) و چند وجهی ساخته می شود .

نحوه مونتاژ پایه ها هم بسته به نوع و سبک سفارش در دو نوع اورلپ ( همپوشان یا در هم رفتگی ) و جوشکاری شده می باشد . پوشش بدنه سازه نیز در دو حالت گالوانیزه گرم ( غوطه ور شدن در وان مذاب روی ) با قطر 80 میکرون و یا استفاده از رنگ اپوکسی هواخشک می باشد، که هر کدام مزایا ، معایب و همچنین قیمت مخصوص به خود را دارند که در اینجا خیلی وارد این مقوله نمی شویم .

براکت یا دستک نگهدارنده چراغ ها بسته به مقصود و هدف ما از نواحی نورپردازی می نواند به صورت یک طرفه ، دو  طرفه و چهار طرفه تعبیه شود .

نصب پایه چراغ خیابانی روشنایی :

نصب پایه چراغ خیابانی مثل بقیه سازه های روشنایی در دو مرحله انجام می گیرد :

 • اجرای فونداسیون
 • مونتاژ و علم کردن پایه

فونداسیون پایه چراغ خیابانی را می توانید به دو حالت فونداسیون ریختگی و فونداسیون آماده تهیه کنید . نوع و ابعاد فونداسیون بستگی به ارتفاع سازه ، وزن سازه ، نوع خاک محل نصب ، میزان نیروهای وارده خارجی به سازه ( از قبیل شرایط آب و هوایی ) دارد .

وزن پایه چراغ خیابانی بستگی به نوع ، ارتفاع و مشخصات فنی ارائه شده دارد . جهت برآورد وزن پایه ها مشخصات مورد نظرتان را با کارشناسان فروش در میان بگذارید تا وزن آن برآورد و به شما اعلام شود .

پایه چراغ‌های خیابانی بین 6 متر الی 15 متر تولید می شوند .

پایه چراغ‌های خیابانی را به وسیله پوشش رنگ کوره‌ای یا آلکیدی و گالوانیزه گرم می توان پوشش دهی کرد . گالوانیزه گرم طول عمر محصول را به بالای 50 سال افزایش می دهد و در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی مقاومت بی نظیری دارد . به همین جهت اغلب در مناطق مرطوب ، شرجی و نزدیک دریا از این پوشش استفاده می شود .

پایه چراغهای خیابانی در دو مدل لوله ای و چند وجهی تولید می شوند .

اتصال قطعات در پایه چراغ های لوله ای به صورت تبدیلی و النگویی انجام می شود . حالت النگویی از استقامت بیشتری نسبت به حالت تبدیلی برخوردار است و در اکثر مواقع از این حالت جهت تولید پایه چراغ استفاده می شود .

پایه چراغ های چند وجهی در ارتفاع 6 متر به صورت یک تکه و در ارتفاعات بالاتر به صورت اورلپ یا در هم رفتگی تولید می شوند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.