برج نور یا دکل نور چیست ؟

برج نور یا دکل نور همانطور که از نامش پیداست ، دکل یا برجی فلزی که به نور پردازی سطح وسیعی از محوطه های باز می پردازد . این  سازه فلزی که به صورت چند وجهی ( 8 الی 12 وجه ) است ،  از پوشش روی جهت روکش در ورق فلزی آن استفاده شده است . در واقع در فرآیند گالوانیزاسیون گرم یا Hot dip galvanized شده است .

جهت ساخت یک برج نور ابتدا با توجه به جغرافیای محل نصب ، میزان شعاع نور مورد نیاز ، میزان باد منطقه ، بررسی منطقه از نظر زلزله و … ارتفاع برج نور مورد نظر توسط کارشناسان تعیین شده و جهت تعیین مشخصات فنی به واحد طراحی ارجاع می شود .

در واحد طراحی توسط نرم افزار های به روز و پیشرفته ای نظیر نرم افزار دیالوکس منطقه مورد نظر از نظر لوکس نوری مورد نیاز ، تعداد دکل نوری ، نحوه چیدمان ، محل نصب و … مورد بررسی و طراحی قرار می گیرد . پس از این مرحله دقیقاً مشخص می شود که چه تعداد برج نوری ، پایه چراغ خیابانی یا چراغ پارکی مکمل ، با چه نوع پرژکتوری و چه ارتفاعی برای پروژه لازم است .

شما می توانید با مطالعه مقالات لیست قیمت لحظه ای برج نوری و لیست قیمت پایه های روشنایی از فرآیند قیمت گذاری برج های نور آگاهی یابید .

برج نوری تلسکوپی

 برج نور یا دکل نور چگونه تولید می شود ؟

معمولاً برجهای نور را در قطعات 6 متری با فاصله دهانه بالا و پایین خاص برای هر کدام از قطعات تعیین می شود . بعد از تعیین تعداد قطعات برج ، ابعاد دقیق هرکدام از آنها ، ضخامت ورق هر کدام از آنها ( ضخامت ورق قطعات پایینی باید بالاتر از قطعات بالایی دکل نور باشد تا بتواند وزن سازه را بهتر تحمل کرده و در تکانها و لرزش های به وجود آمده استقامت بیشتری داشته باشد ) ورق ها برشکاری می شوند .

خمکاری قطعات برج نور یا دکل نور :

بعد از برشکاری نوبت به خمکاری ورق ها توسط دستگاه های مخصوص خمکاری ( مثل دستگاه خمکاری برک ) به تعداد وجوه تعیین شده خمکاری می شوند . بعد از خمکاری ، لبه ابتدایی و انتهایی ورق دقیقاً مقابل هم قرار می گیرد و آماده جوشکاری می شود .

جوشکاری قطعات برج نور یا دکل نور :

در مرحله جوشکاری توسط دستگاه های مخصوص جوشکاری خطی ( مثل دستگاه جوش خطی CO2 ) به صورت خطی و یکدست جوشکاری می شوند .در این مرحله در بعضی از قطعات برج نور ( مثل قطعه اول یا قطعه پایینی ) باید یکسری عملیات نظیر ساخت دریچه انجام گیرد . این دریچه ها برای نصب ملحقات برج نظیر تابلو برق ، گیر بکس ، الکتروموتور و … تعبیه می شود و  یک درب کوچک نیز در ورودی آن قرار می گیرد .

نصب بیس پلیت :

در ادامه در زیر قطعه اول برج نوری یک صفحه ضخیم ( معمولاً مربع شکل ) به نام بیس پلیت جوشکاری می شود که در اطراف آن سوراخهایی جهت قرار گیری بولت ، در نقاط معین ( طبق شابلون مخصوص  شرکت )  سوراخ کاری می شود .

ساخت هد نگهدارنده برج نور یا دکل نور :

بعد از این مراحل نوبت به ساخت هد نگهدارنده پرژکتورها می رسد . هدنگهدارنده پرژکتورها به صورت دایره ای و به نسبت تعداد پرژکتورهای مورد نیاز برای برج نور مورد نظر به شعاع تعیین شده ساخته می شود . این هد دارای دو دایره داخل هم ساخته می شود به طوریکه دایره خارجی نگهدارنده پرژکتورهاست و دایره داخلی مثل یک غلاف دور سازه برج قرار می گیرد و قطر آن باید به نحوی در نظر گرفته شود که از قطر قطعه اول برج بیشتر شود تا در هنگام صعود و فرود هد ، بتواند به راحتی عبور کند . این هد نگهدارنده پروژکتورها به وسیله سیم بکسلی که در داخل سازه برج قرار میگیرند به همراه گیربکسی که در درون سازه برج قرار دارد ، بالا و پایین می شوند و به همین دلیل به این  برجهای روشنایی ، برج های آسانسوری نیز می گویند .

گالوانیزه کردن قطعات :

بعد از اینکه تمام عملیات ساخت و جوشکاری تمام شد ، نوبت به تمیز کاری مناطق جوشکاری شده می رسد و مناطق جوشکاری شده تا حد امکان صاف و بهینه می شوند و کار برای مرحله گالوانیزاسیون آماده می شود . در مرحله گالوانیزه بعد از اسید شوری ( ورود قطعات به وان اسید و زدون کثیفی و ضایعات از آن ) قطعات به وسیله جرثقیل از بالا وارد وان مذاب روی می شوند و تا چند لحظه در آن باقی می مانند تا فرآیندی بین آهن و روی اتفاق افتد و فلز روی تا عمق 800 میکرونی فولاد نفوذ کند . بعد از این مرحله قطعات از وان مذاب خارج شده و خنک می شوند و قطعات اولیه سازه تقریباً آماده است .

برج نور

نحوه نصب برج نور یا دکل نور چگونه است ؟

بولتها در واقع میله گردهای ضخیمی هستند که از دل فونداسیون ریخته و محکم شده مخصوص برج نوری طبق یک نقشه خاص  ، بیرون آمده و سر این میلگردها رزوه می شود تا قابلیت بستن مهره را داشته باشد .

در واقع حدود دوهفته تا بیست روز قبل از نصب یک برج دکل روشنایی نصاب با توجه به ابعاد برج نور ، محاسباتی را جهت اندازه فونداسیون مورد نیاز این برج نور انجام داده و چاله متناسب آن را حفر می کند .

بعد از حفر چاله ، درون چاله را با میلگرد های متناسب آرماتور بندی کرده و و یکسری میلگرد را دقیقاً مشابه شابلون ارسالی شرکت از درون این فونداسیون به صورت عمودی و به سمت بیرون آرماتور می بندد .

بعد از اتمام این مرحله درون چاله را پر از بتن می کند . البته بتن ریخته شده باید دارای مشخصات فنی دقیقی باشد که توانایی نگهداری سازه را در تنش های مختلف داشته باشد .

زمان استاندارد برای خشک شدن بتن 25 روز است و بهتر است که تا این زمان جهت نصب برج نور صبر کرد ، اما عملاً در هوای گرم بعضی از نصابان بعد از دو هفته اقدام به نصب سازه برج می کنند .

بعد از خشک شدن بتن و آماده شدن بستر برای نصب سازه برج نور ، قطعات از کارخانه به وسیله کامیون یا تریلی به صورت قطعات تفکیک شده در محل مورد نظر تخلیه می شوند .

توجه داشته باشید که وجود جرثقیل برای نصب سازه دکل روشنایی الزامی است . بعد از تخلیه قطعات از داخل کامیون ، نصاب قطعات مورد نظر را به ترتیب داخل هم قرار داده و به سیله ابزار مخصوص خود قطعات را به وسیه فشار در هم فرو می کند ( OVERLAP ) .

بعد از اینکه به صورت کامل قطعات داخل هم قرار گرفت ، جرثقیل سازه را بلند می کند و روی محل نصب می آورد ، تا بولتها دقیقاً درون سوراخهای مورد نظر قرار گیرند . سپس به آرامی سازه را به پایین می آورند و به وسیله مهره های متناسب آن را فیکس می کنند .

برج نوری - نمونه 2

قیمت برج نور یا دکل نور چگونه محاسبه می شود ؟

قیمت برج نور به علت اینکه مراحل زیادی جهت تولید این محصول اتفاق می افتد ، قابلیت نوسان زیادی دارد . در واقع با یک تغییر کوچک در هر کدام از متغییر ها می توان قیمت نهایی و تمام شده سازه برج نور را بالاتر یا پایین تر آورد .

اما نکته قابل توجه در این زمینه این است که باید دقت کرد تا کیفیت فدای قیمت نشود . کما اینکه بارها شاهد این قضه بودیم که برجهای نور زیادی به علت عدم دقت در سازنده در مشخصات فنی و هدم رعایت استاندارد ها ( به صورت سهوی یا عمدی ) برج نور سقوط کرد و جان افراد پیرامون خود را در معرض خطر قرار داده است .

اگر بخواهیم به صورت تیتر وار به عوامل موثر در قیمت برج نوری بپردازیم ، عوامل زیر در قیمت نهایی سازه برج نور موثرند :

  1. ارتفاع دقیق یا ارتفاع مفید : در ارتفاع دقیق ابعاد واقعی با در نظر گرفتن مقدار اورلپ شده در نظر گرفته می شود . به طور مثال یک برج نور 18 متری باید 20 متر ساخته شود تا وقتی که در دو مرحله اورلپ شده ، ابعاد نهایی سازه 18 متر دقیق را به ما بدهد . اما در حالت مفید سازه همان 18 متر ساخته می شود و بعد از نصب و اورلپ شدن در واقع ارتفاع سازه 16 متر خواهد بود . این نکته بسیار مهمی است که شما عزیزان هنگام استعلام قیمت و تحویل گرفتن سفارش به آن حساس بوده و چک کنید .
  2. ضخامت ورق به کار رفته در سازه برج نور : ضخامت ورق ها در سازه برج نوربه ترتیب اولویت از پایین به بالا کاهش می یابد . به این ترتیب که قطعات پایینی ضخیم تر و قطعات بالایی نازکتر هستند . اما اینکه هر تولید کننده چه ضخامتی را برای قطعات اول در نظر می گیرند ، مهم است . هر چه ضخامت ورق ها بالاتر باشد ، استقامت سازه بالاتر و قیمت نیز به طبع آن بالاتر خواهد بود .
  3. قطر دهانه بالا و پایین : ضخامت دهانه بالا و پایین نیز در قیمت موثر است . در هر قطعه قطر دهانه پایینی بالاتر از قطر دهانه بالایی است و این قانون در کل سازه نیز رعایت می شود . یعنی اگر سازنده ای قطر دهانه بالا و پایین برج را بالاتر بگیرد ، وزن سازه بالاتر رفته و قیمت آن نیز افزایش می یابد . به طور مثال اگر یک برج 18 متری را از دو شرکت مختلف قیمت می گیرید ، باید قید کنید که قطر دهانه بالا و پایین مد نظرتان چقدر است تا مقیاس درستی برای مقایسه داشته باشید .
  4. وزن سازه : با توجه به موارد بالا ، هر چه سازه سنگین تر باشد ، بدیهی است که قیمت آن نیز بالاتر و هر چه سازه برج نور سبکتر شود قیمت نهایی آن نیز کمتر خواهد بود .
  5. تعداد سفارش : با توجه به این که سازه برج نور بنا به سفارش درخواستی ساخته می شود ، در صورتی که تعداد سفارش بالاتر برود ، چون کارها به صورت سری کاری انجام می شود و یکسری از هزینه ها سرشکن می شود ، مضاف بر اینکه سود کمتری در واحد از مشتری گرفته می شود ، می تواند باعث کاهش قیمت شود .
  6. پروژکتورهای به کار رفته در برج نور : پروژکتورهای قابل استفاده در برج که در بازار موجود است دارای رنج قیمتی متنوعی هستند . مارکهای معروف یا انواع خارجی آن دارای خدمات بهتر و قیمت بالاتر و مارکهای غیر معروف آن نیز به طبع دارای قیمت نازلتری هستند . پس در استعلام قیمت به مارک ، وات و نوع پروژکتور مورد نظرتان تاکید و دقت بفرمایید .

برج های نور یا دکل های نور گروه تولیدی شهر سامان دارای کیفیتی تضمین شده و عالی است . تجهیزات مدرن و نیروهای متخصص این گروه تولیدی در تلاشند تا با ارائه بهترین کیفیت ممکن در ارائه محصولی با کیفیت و قیمتی ایده آل ، اعتماد و رضایت شما مشتریان عزیز را هر بیشتر جلب کرده و این مسئله را در اولویت اهداف خود قرار داده اند .

در این راستا امکان بازدید از محل کارخانه و رویت محصول برای مشتریان عزیزمان فراهم است .

نصب برج نوری - نمونه 1
Summary
برج نور یا دکل نور
Article Name
برج نور یا دکل نور
Description
برج نور یا دکل نور سازه ای فلزی چند وجهی است با یک هد که چندین پروژکتور روی آن نصب می شود و محیط اطراف خود را به صورت دایره ای روشن می کند .
Author
Publisher Name
گروه تولیدی شهر سامان
Publisher Logo