فونداسیون سازه های فلزی شهری

فونداسیون سازه های فلزی شهری

فونداسیون سازه های فلزی شهری ( فونداسیون برج نوری ، پایه چراغ ،  پایه پرچم ) :

فونداسیون سازه های فلزی شهری یکی از موارد بسیار حساس و مهم در هنگام نصب و اجرای سازه های فلزی شهری مثل برج نوری ، پایه چراغ ، پایه پرچم ، پایه چراغ محوطه ای و … می باشد . تفکر اکثر افراد در هنگام نصب یک برج فلزی این است که در طراحی و تولید یک سازه فلزی شهری ( مخصوصاً در محیط هایی که دارای آب و هوای نامساعدی هستند ) با تقویت بدنه برج از طریق ضخیم تر کردن ورق فولادی تشکیل دهنده سازه یا باز تر کردن دهانه پایینی و بالایی سازه ، مقاومت و استحام آن را بالاتر ببرند تا از نظر خطر سقوط در شرایط طوفانی خیالشان راحت شود .

البته این کار درست است اما نکته ای که حتماً باید در نظر گرفت این است که در این گونه موارد ، مسئله حیاتی فونداسیون سازه است و اکثر برجهای فلزی از محل فونداسیون سقوط می کنند . این مساله در مناطقی که خاک سستی دارند به مراتب مهمتر و حیاتی تر است .

فونداسیون برج نوری

انواع فونداسیون سازه های فلزی شهری:

فونداسیون سازه های فلزی شهری بسته به نوع پروژه ، نوع خاک ، مدت زمان اجرا ، داشتن یا نداشتن جا به جایی و هزینه در نظر گرفته شدن برای آن در دو نوع مختلف کار می شود  :

1)  فونداسیون آماده            2) فونداسیون ریختگی

در مواردی که احتمال جابجایی نداشته باشیم و زمان لازم برای اجرای فونداسیون را داشته باشیم ، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است که از نظر فونداسیون ریختگی استفاده شود .

اجرای فونداسیون

فونداسیون آماده سازه های فلزی شهری :

فونداسیون آماده همانطور که از نامش پیداست ، فونداسیون های از پیش ریخته شده و آماده ای هستند که معمولاً در جاهائیکه سرعت در نصب مد نظر باشد یا احتمال جابجایی وجود داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد . ابعاد و وزن فونداسیون آماده بسته به ارتفاع و محل جغرافیایی ، آب و هوایی مکان نصب دارد .

مهمترین عامل در فونداسیون آماده عیار بتن استفاده شده در آن است . بعضی از افراد سودجو برای کسب سود بیشتر و پایین آوردن کاذب قیمت از عیار بتن فونداسیون کم می کنند که سبب خرد شدن ، پودر شدن و پریدن لبه ها در هنگام جابجایی و نصب خواهد شد . بدیهی است که از دوام و عمر آن هم کاسته خواهد شد .

فونداسیون ریختگی سازه های فلزی شهری :

ابعاد فونداسیون ریختگی بسته به ارتفاع سازه ها ، نوع خاک ، شرایط آب و هوایی و جغرافیایی محل مورد تعیین می گردد . بعد از تعیین ابعاد ، چاله ای به طول ، عرض و ارتفاع مورد نظر کنده می شود و توسط نصاب آرماتور بندی ، قالب بندی و بتون ریزی می گردد . بتن استفاده شده در این فونداسیون ها ، بتن با عیار 350 می باشد و ضخامت میلگرد به کار رفته ، بسته به ارتفاع و شرایطی که ذکر شد می باشد .

زمان خشک شدن بتن به طور استاندارد 21 روز می باشد . بعضی از نصابان و پیمانکاران در روز چهاردهم اقدام به نصب سازه می کنند ، که اصلاً از نظر علمی مورد تایید نیست . مخصوصاً در فصل های سرد و بارانی سال ، که خشک شدن بتن طولانی تر خواهد بود .

هنگام بتن ریزی بولت های مورد نظر را به تعداد تعیین شده بر مبنای شابلونی که از طرف شرکت ارسال می شود ، جاگذاری کرده و بتن ریزی انجام می شود . بعد از خشک شدن بتن ، شابلون از بولت ها جدا شده و آماده نصب سازه خواهد بود .

فونداسیون آماده

پرکاربرد ترین درخواست های اجرای فونداسیون سازه های فلزی شهری ( فونداسیون آماده و فونداسیون ریختگی )  :

شما نیز می توانید جهت اجرای فونداسیون سازه فلزی شهری خود با گروه تولیدی شهر سامان تماس حاصل فرمایید .