انواع برج نوری کدام است ؟

انواع برج نوری از نظر کاربردی و تولید به چندین دسته متنوع تقسیم بندی می شوند :

برج نوری یک سازه فولادی چند وجهی گالوانیزه گرم است که به منظور نگهداری تعداد زیادی از پروژکتورها در ارتفاعی معین طراحی و تولید می شود . انواع برج نوری از نظر شکل ظاهری به هم شباهت بسیار زیادی دارند و در بیشتر موارد همشکل هستند ، اما از نظر مشخصات فنی برج نوری و کاربری تفاوتهایی وجود دارد که در این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد . لطفاً تا پایان مقاله با ما باشید .

از نظر نحوه نور پردازی :

برج نوری تلسکوپی :

برج های نوری تلسکوپی دارای هد دایره شکل هستند که پروژکتورها به صورت متقارن در اطراف هد آنها نصب شده و یک منطقه دایره شکل در اطراف برج را روشن می کنند . شعاع روشنایی ایجاد شده به تعداد پروژکتور نصب شده و ارتفاع برج بستگی دارد . در واقع هر چه ارتفاع برج بیشتر و قابلیت حمل تعداد پروژکتور بیشتری را داشته باشد ، شعاع منطقه ای که روشن خواهد کرد نیز بیشتر خواهد بود .

این نوع برج نوری بهترین پیشنهاد برای مناطق باز است که نیاز به روشن سازی دارد . این نوع برج نوری از ارتفاع 6 متر الی 30 متر قابل تولید هستند و بسته به ارتفاع از دایره هایی به قطر 20 متر تا 100  متر را روشن سازی می کنند . نوع نورپردازی این نوع از برج روشنایی به صورت همه طرفه بوده و برای مناطقی مناسب است که محوطه کاملاً باز باشد و هیچ گونه درخت ، ساختمان یا مانعی که ایجاد سایه کند وجود ندارد .

برج نوری استادیومی :

برج های نوری استادیومی از نظر نورپردازی ، نور را به یک جهت خاص می تابانند . از این نوع برج ها بیشتر جهت نورپردازی زمینهای ورزشی به صورت 4 تایی در 4 گوشه زمین استفاده می شود . هد این نوع از برج ها به صورت مستطیل یا پرده ای ساخته می شود و دارای ردیف هایی است که پروژکتورها روی آن نصب می شوند .

در هنگام نصب و بستن پروژکتورها می توان پایه پروژکتور را در راستای افقی و عمودی تنظیم کرد تا نور به صورت درست به نقاط مورد نظر هدایت شود و پوشش دهی عالی انجام پذیرد .

برج نوری استادیومی را می توان به صورت هد ثابت بدون نردبان یا با هد متحرک ( در ارتفاعات پایین و تعداد پروژکتور کم ) یا با هد ثابت به همراه نردبان ، حفاظ و جان پناه  ( در ارتفاعات بالا ) تولید کرد .

انواع برج نوری از نظر سیستم محرکه انتقال هد :

برج نوری هد ثابت :

برج های نوری با هد ثابت در مواردی که در ارتفاعات 6 و 9 متری باشد و در مناطقی که حفاظت فیزیکی مناسبی از نظر ایمنی در برابر سرقت پروژکتورها وجود نداشته باشد ، نصب می شوند . البته بعضی افراد حتی در اماکن ایمن هم به علت قیمت بسیار ارزان و مقرون به صرفه این محصول اقدام به خرید و نصب آن می کنند . همچنین اماکنی وجود دارد که خود دارای تجهیزات بالابر هستند مثل مجتمع های ورزشی ، معادن ، شرکتهای صنعتی بزرگ و … لذا نصاب می تواند به راحتی برای نصب برج نوری یا عملیات تعمیر و نگهداری یا نصب پروژکتورها تا ارتفاع مورد نظر بالا برده شود . هر چند این اتفاق خیلی به ندرت اتفاق می افتد .

مورد دوم استفاده از این حالت در برج های روشنایی استادیومی با ارتفاعات بالاست که وزن هد بسیار زیاد می شود و امکان متحرک سازی برج وجود ندارد . در این موارد برج های نوری استادیومی را به صورت هد ثابت با حفاظ ، نردبان و جانپناه می سازند تا نصاب از نردبان بالا رفته ، در جان پناه بایستد و اقدام به نصب و تعمیر پروژکتورها نماید .

برج نوری هد متحرک با وینچ دستی :

این نوع از برج ها برای برجهای در ارتفاع 6 متر الی 15 متر تولید می شوند و برای بالا و پایین رفتن هد برج از یک وینچ دستی هندلی استفاده می شود . این نوع از برج ها قابلیت حمل 6 الی 8 پروژکتور را دارند . بهتر است در این نوع از برج ها از پروژکتورهای ال ای دی استفاده شود که سبک ترند و انتقال آنها با دست انسان امکان پذیر است .

برج نوری هد متحرک با الکتروموتور ، گیربکس و تابلو برق :

این نوع از برج ها در هر ارتفاعی قابل تولید است اما به علت هزینه بالای تجهیزات آن معمولاً در ارتفاعات بالای 15 متر که استفاده از آن یک ضرورت است ، مورد استفاده قرار می گیرند . در این نوع برج ها از یک الکتروموتور و گیر بکس برقی تک فاز یا سه فاز جهت بالا و پایین رفتن هد استفاده می شود و نیازی به نیروی انسانی نیست . این نوع از برج ها به علت اینکه باید الکترو موتور ، گیربکس و سایر متعلقات در داخل برج با دهانه بزرگتر ساخته شوند و این مساله باعث سنگین تر شدن سازه و گرانتر شدن محصول می شود لذا این سازه ها دارای استقامت بالاتری نسبت به سایر انواع برج هستند .

لطفاً سوالات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه وارد کنید تا هم به شما پاسخگویی درستی انجام شود و هم دیگرانی که قصد خرید این محصولات را دارند از تجربه شما استفاده کنند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.