برج نوری تلسکوپی

برج نوری ( برج روشنایی) چیست  ؟

برج نوری یا برج روشنایی نوعی از پایه های روشنایی بلند شهری است که جهت تامین روشنایی مناطق و محوطه های باز مورد استفاده قرار گرفته و در گروه تولیدی شهر سامان طراحی ، تولید و اجرا می شود  . این محصول بسیار پرکاربرد علاوه بر سهم بسزایی که در بازار مبلمان شهری و نورپردازی شهری دارد . برج روشنایی ( high-mast lighting ) مزایای مهم دیگری نیز دارد که در ذیل به اختصار گفته می شود .

 • تامین روشنایی معابر ، خیابانها ، بزرگراه ها ، بوستان ها ، فضاهای باز شهری در شب
 • تامین امنیت محیط های شهری در هنگام تاریکی
 • توزیع نور و روشن کردن محوطه وسیع بدون ایجاد سایه و خیرگی
 • قابل استفاده در مراکزی که به صورت شبانه روزی کار می کنند نظیر هتلها ، فرودگاه ها ، نمایشگاه ها ، پارکینگ های ماشین ، بندر گاه ها ، ایستگاه های قطار و …
 • انعطاف پذیری بالا ، بسیار کاربردی ، کاملاً ایمن
 • عمر و دوام بالا و مقاومت فوق العاده در برابر شرایط جوی نظیر باد ، باران ، نور خورشید ، گرما ، سرما ، رطوبت و …
 • تعمیر و نگهداری فوق العاده آسان و روی سطح زمین ، به جهت متحرک بودن هد
اسلایدر برج های روشنایی

برج نوری یا برج روشنایی از نظر کارایی در دو مدل ساخته می شوند :

 1. برج نوری تلسکوپی
 2. برج نوری استادیومی

برج های نوری تلسکوپی یا برجهای روشنایی تلسکوپی :

برج نوری تلسکوپی یا برج روشنایی تلسکوپی دارای هد یا سر گرد ( دایره ای شکل  ) هستند که محل استقرار و نصب پرژکتورها است . از این نوع برج به علت شکل طراحی آن ، برای جاهاییکه هدف ما نور افشانی کلی و محیطی است استفاده می شود ، هد نگهدارنده یرج هم بسته به ارتفاع در دو مدل ثابت و متحرک ساخته می شوند .

برج نوري تلسکوپی هد ثابت همان طور که از نامش پیداست ، هد نگهدارنده پرژکتورها ثابت و بدون قابلیت جابجایی ساخته می شود و در زمانهای تعمیر و نگهداری آنها از بالابر استفاده می شود . اما در برج هاي هد متحرک ، هد نگهدارنده پرژکتورها به سمت پایین حرکت کرده ، تعمیر و نگهداری که شامل سرویس و تعویض پرژکتورها یا لامپ درون آنها می باشد ، روی زمین توسط نصاب یا تکنیسین مورد نظر انجام می گیرد .

برج نوری

انواع گیربکس به کار رفته در سازه برجها  :

از نظر نحوه بالا و پایین کردن هد نگهدارنده برج هم در دو حالت تولید می شود :

 1. برج نوری یا برج روشنایی گیربکس دستی
 2. برج نوری یا برج روشنایی گیربکس برقی

برج های نور گیر بکس دستی یا برج های روشنایی گیربکس دستی :

در این نوع برج نوری ها هد نگهدارنده متحرک چرخش یک هندل در پایین برج بوسیله دست به پایین می آید ، عملیات مربوطه روی هد پرژکتورها انجام می شود و سپس توسط چرخش همان هندل ، هد به بالا می رود و در محل خودش قرار می گیرد .

برج های نور گیر بکس برقی یا برج های روشنایی گیربکس برقی :

در این نوع برج نوری هد به وسیله یک الکتروموتور و گیربکس جا به جا می شود . اتصال بین هد و گیربکس بوسیله یک سیم بکسل ضخیم برقرار می شود و به وسیله دکمه فرمان که در پایین برج قرار دارد ، فرمان بالا و پایین شدن هد صادر می شود .

چراغ های چشمک زن در بالای برج هم به جهت جلوگیری از سوانح هوایی می باشد . این برج ها معمولاً به صورت چند وجهی ( 6 ، 8 ، 12 ، 14 و 16 وجهی ) تولید می شوند و این مساله در مرحله نصب برج نوری کمک شایانی می کند ، چون نصب این سازه ها به صورت همپوشان یا OVERLAP  انجام می شود که درباره این مساله در جای خودش توضیحات تکمیلی داده خواهد شد .

سازه برج نوری با توجه به یکسری عوامل موثر که در ذیل بیان می شود در ارتفاعات 9 ، 12 ، 15 ، 18 ، 24 و 30 متری و ضخامت ورق 3 به بالا تولید می شوند که در این باره در قسمت تولید برج نوری مفصل توضیح خواهیم داد .

برج نوری تلسکوپی - نمونه 3

عوامل موثر در تعیین ارتفاع و همچنین تعداد و نوع پرژکتور مناسب   :

 • شکل جغرافیایی پروژه و مساحت محل مورد نظر جهت نورافشانی
 • وجود یا عدم وجود درخت ، ساختمان یا هرگونه بنایی که از نورافشانی جلوگیری کند و سایه ایجاد کند
 • شکل زمین از نظر مسطح بودن یا تپه ماهور بودن
 • جنس خاک منطقه
 • سرعت باد یا احتمالاً طوفان های فصلی در منطقه
 • نوع نورافشانی از نظر قدرت پرتاب نور و حجم نور مورد انتظار
 • میزان برق مصرفی

برج نور یا دکل نور

تعداد و انواع پرژکتورهای به کار رفته در برج نوری یا برج روشنایی :

برج های  تلسکوپی امکان نصب از 4 تا 36 عدد پرژکتور را روی هد دارند . اگر بخواهیم به طور کلی و کاربردی پرژکتورهای مورد استفاده در برج های نوری را بررسی کنیم ، می توانیم به دو پرژکتورهای خیاری  و پرژکتورهای کم مصرف (به اصطلاح پرژکتورهای LED  ) تقسیم بندی کنیم .

پرژکتورهای خیاری در سه نوع پرژکتورهای بخار سدیم ، پرژکتور بخار جیوه و پرژکتور بخار هلیم تقسیم بندی می شوند . پرکاربردترین پرژکتور در این دسته پرژکتوربخار سدیم 400 وات است که طول برد پرتاب نورش 600 متر طول است .

پرژکتورهای کم مصرف که به پرژکتورهای LED  معروف هستند ، در دو مدل SMD  و COB  که به صورت 50 ، 100 ، 150 و 200 وات تولید می شوند .

این پرژکتورها دارای پرتاب نور بالایی نیستند و نهایتاً تا 15 متر ارتفاع برج را به خوبی جوابگو هستند و به علت حجم نوری خوبی که ایجاد می کنند و مصرف برق پایینی که دارند ، در ارتفاعات پایین برج نوری ( زیر 15 متر ) معمولاً از این نوع پرژکتور استفاده می شود .

در برج نوری روشنایی ارتفاع برج پس از نصب و کسر مقدار اورلپ شده محاسبه میشه ، یعنی ما باید در تولید قطعات برج را بلند تر از ارتفاع مورد نظر تولید کنیم تا پس از اورلپ به ارتفاع مفید برسیم . ولی در برج نوری غیر مفید این مساله لحاظ نمی شود و ارتفاع قطعات دقیقاً هم اندازه برج مورد نظر ساخته می شود و بعد از اورلپ و نصب ارتفاع کمتری را خواهیم داشت .

برج های نوری به وسیله ورق های فولادی ST37 فولاد مبارکه تولید می شوند .

اندازه تکه های برج های روشنایی بسته به ارتفاع برج نوری و محل قرارگیری آنها دارای ارتفاعات مختلفی هستند ولی حداکثر ارتفاع هر قطعه 6 متر است .

به منظور جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی برج ها از روکش فلز “روی” بر سطح فولاد استفاده می‌شود . در این فرآیند پس از چند مرحله اسیدشویی ، قطعه وارد وان مذاب “روی” شده و با فلز “روی” پوشش داده می‌شود . در این فرآیند داخل و بیرون برج کاملاً گالوانیزه شده و در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی ایمن می‌شود .

ضخامت فلزی روی بر سطح فولاد در گالوانیزه گرم 80 الی 90 میکرون است .

طول عمر یک برج نوری گالوانیزه گرم در مناطق شرجی ، مرطوب و نزدیک دریا بیش از 50 سال است و این رقم در مناطقی با آب و هوای خشک به بیش از 70 سال می‌رسد .

قیمت برج نوری با الکترو موتور برقی همیشه بیشتر از برج نوری با وینچ دستی است . چون در برجهای با الکتروموتور و گیربکس برقی باید دهانه پایین به بالا را خیلی بیشتر در نظر گرفت تا الکترو موتور ، گیربکس و تابلو برق داخل برج جا شود . بنابر این ضمن اینکه وزن برج بالا می رود هزینه الکتروموتور ، گیربکس و تابلو برق هم به آن اضافه می شود . مقدار تفاوت قیمت بستگی به میزان وزن افزوده شده ، قیمت ، توان و برند الکترو موتور ، گیربکس و تابلو برق در بازار دارد .

 1. پروژکتورهای بیشتری را حمل می کند .
 2. عمیات بالا و پایین بردن هد به صورت برقی و بدون دخالت دست انجام می شود .
 3. در ارتفاعات بالاتر از 12 متر یک الزام است .
 4. تعمیر و نگهداری پروژکتورها خیلی سریعتر انجام می شود .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 × 8 =