طراحی برج روشنایی

طراحی برج روشنایی چیست ؟

طراحی برج روشنایی یکی از کارهای تخصصی و بسیار مهم در تولید و اجرای سازه های روشنایی شهری است که می تواند از نظر فنی و قیمتی کمک بسیار شایانی به پیمانکاران و مسئولین اجرایی ساماندهی شهری نماید . منظور از طراحی برج نوری ، ایجاد یک شکل جدید و متفاوت از برج روشنایی نیست ، اگر چه این گزینه هم می تواند یکی از زمینه های آن باشد اما منظور اصلی ما در این مورد خاص بیشتر مواردی همچون تعیین تعداد قطعات تشکیل دهنده برج ، میزان ضخامت هر یک از قطعات ، تعیین تعداد وجوه خم شده قطعات ، مشخص کردن مقدار دهانه پایین و بالا برای هر قطعه و کل سازه ، معین کردن نوع الکتروموتور و گیربکس با چه توان و مشخصاتی ، طراحی هد برج از نظر شکل و ابعاد ، تعیین تعداد پروژکتور که در همه ایتم های ذکر شده موثر است ، مشخص کردن ابعاد ، نوع ، ضخامت بیس پلیت و نعداد سوراخ های بولت و … می باشد .

چرا طراحی برج نوری مهم است ؟

دو مشخصه مهم و اصلی در خرید یک برج نوری مشخصات فنی و قیمت آن است که این دو رابطه مستقیم و تنگاتنگی با هم دارند . وقتی ما در مشخصات فنی یک برج نوری تغییر کوچکی ایجاد کنیم ، در قیمت نهایی برج نوری تفاوت قیمت فاحشی ایجاد می شود و همین امر لزوم و اهمیت طراحی برج روشنایی را برای ما مشخص می سازد . این مسئله باعث می شود که بتوانیم در یک ارتفاع مشخص یک برج نوری را در یک بازه قیمتی تولید کنیم و با تغییری که در یکی از مولفه ها ایجاد کنیم ، قیمت برج را بالا برده یا پایین بیاوریم .

بعضاً بعضی از مشتریان و مراجعین به گروه تولیدی شهر سامان این سوال را از ما می پرسند که علت این همه تفاوت قیمت در بازار چیست ؟ چرا برج نوری در جایی یک قیمت و در جای دیگر قیمتی دیگر است و ما برای خرید برج سرگردان شده ایم . نمی دانیم کدام شرکت قیمت درست و واقعی این محصول را ارائه می دهد .

واقعیت این است که همه شرکتهای تولید کننده قیمت درستی ارائه می کنند ( فارغ از بعضی سودجویی ها و دلالی هایی که در بازار وجود دارد و قیمت کاذب به مشتری اعلام می شود ) تفاوت قیمتی که وجود دارد حاصل از تفاوت در طراحی برج نوری و مشخصات فنی در نظر گرفته شده است .

چه اطلاعاتی باید در اختیار طراح برج روشنایی قرار گیرد ؟

بدیهی است برای اینکه بتوانیم نتیجه درست و خروجی قابل قبولی داشته باشیم باید ورودی های درستی به طراح سازه بدهیم . اطلاعاتی که می تواند در تعیین شاخصه های سازه برج نقشی تعیین کننده داشته باشد . اگر بخواهیم به صورت سر تیتری مواردی را ذکر کنیم می توان به گزینه های ذیل توجه کرد :

نوع نورپردازی چه باشد ؟

آیا ما می خواهیم منطقه مورد نظر را به صورت دایره ای و همه جانبه روشن کنیم یا اینکه می خواهیم برج روشنایی ما فقط یک سمت خاص را نور پردازی و روشن کند . در صورتی که بخواهیم به صورت همه طرفه نور پردازی شود باید هد برج دایره ای طراحی شده و برج به صورت تلسکوپی ساخته شود ولی اگر بخواهیم فقط یک سمت را روشن کنیم ، هد برج به صورت مستطیل ( در اصطلاح پرده ای ) ساخته می شود که به این برج ها ، برج نوری با هد پرده ای یا برجهای استادیومی هم گفته می شود .

هد برج روشنایی ثابت باشد یا آسانسوری ؟

متحرک بودن یا ثابت بودن برج خود موردی است که اثر بسیار جدی در تعیین مشخصات فنی و قیمت سازه دارد . اگر ما هد برج نوری را ثابت در نظر بگیریم ، دیگر نیازی به الکتروموتور ، گیربکس ، سیم بکسل ، کلگی و وینچ نداریم . بنابر این دهانه بالا و پایین آن مقدار کمتری در نظر گرفته شده ، وزن آن سبک تر شده و قیمت آن به شدت کاهش می یابد . از آن سو در بعضی از برج های نوری با هد ثابت استادیومی باید پلکان و حفاظ طراحی شود و در سبد پروژکتورها هم محفظه ای برای ایستادن نصاب ایجاد شود .

خود ساخت و نصب نردبان یا لدر نیاز دارد تا مقدار دهانه پایین و بالا از یک حداقل بیشتر باشد تا بتوان نردبان و حفاظ را روی بدنه نصب کرد و این خود یک عامل موثر در تعیین وزن و قیمت است .در صورتی که هد برج متحرک باشد ما دو گزینه پیش رو داریم ، سیستم بالا بر هد برج با وینچ دستی یا با الکترو موتور و گیربکس برقی . برج های هد متحرک با وینچ دستی معمولاً در ارتفاعات زیر 15 متر پیشنهاد می شود چون بالا بردن هد در ارتفاعات بالاتر از 15 متر حتماً باید از الکتروموتور و گیربکس برقی استفاده شود .

وینچ دستی یا الکتروموتور و گیربکس برقی هر کدام ابعاد مختص به خود را دارند و در صورت استفاده از هر کدام طبق آیتمهای طراحی برج روشنایی باید در تعیین اندازه دهانه پایین و بالا دقت کرد . استفاده از الکتروموتور و گیربکس های مختلف با توان های متفاوت و ابعاد متنوع سبب می شود تا وزن و قیمت هر سازه برج با توجه به ابعاد الکتروموتور و گیربکس تفاوت داشته باشد .

تعداد تکه های تشکیل دهنده سازه  چند تا باشد ؟

واقعیت این است که برج های نوری را در دو حالت مفید و غیر مفید تولید می کنند . منظور از مفید این است که برج نوری در حالت ایستاده و علم شده در چه ارتفاعی قرار بگیرد . همانطور که می دانید تکه های یک برج نوری به صورت اورلپ و در هم رفتگی روی هم سوار می شوند و مقداری از هر تکه در تکه دیگر فرو می رود ، بنا بر این برای اینکه ما به یک ارتفاع درستی برسیم باید ارتفاع و تعداد تکه های مورد نظر را بلند تر از ارتفاع مورد نظرمان در نظر بگیریم تا بعد از اینکه اورلپ کرد و مقداری از آن کم شد در نهایت ارتفاع اصلی را به ما بدهد ( البته این کار در واحد طراحی برج روشنایی انجام می شود و مشتری نیازی به انجام این کار ندارد )  .

ولی در حالت غیر مفید ارتفاع سازه بر اساس ارتفاع نهایی بدون در نظر گرفتن اورلپ محاسبه می شود ، به طور مثال در یک برج نوری 18 متری ، 3 تکه 6 متری در نظر گرفته می شود که بعد از اورلپ ارتفاع 16.5 متر خواهد شد . بنا بر این بهتر است در هنگام برآورد هزینه به این نکته نیز توجه شود .

تاثیر ضخامت ورق در طراحی برج روشنایی چیست ؟

اصولاً تکه های 6 متری برج نوری که تشکیل دهنده کل سازه خواهند بود با ضخامت های مختلفی در نظر گرفته می شوند . این ضخامت ورق در قطعات پایینی بیشتر و به ترتیب هر چه به سمت بالا برود از ضخامت آنها کاسته می شود . اینکه در هر قطعه این ضخامت چه مقداری برآورد شود ، تاثیر مستقیمی در وزن سازه دارد که در قیمت نهایی آن بسیار موثر است . هر چه ضخامت قطعات کلفت تر در نظر گرفته شود ، بر استحکام و قوت سازه برج می افزاید و هرچه این ضخامت ها ضعیف تر در نظر گرفته شود ، طبیعی است که استحکام آن کمتر خواهد شد . روش در نظر گرفتن این ضخامت ها بر اساس ارتفاع برج و تعداد پروژکتورهای قابل نصب بر روی هد تعیین می شود .

طراحی بیس پلیت و لچکی در برج نوری چگونه است ؟

بیس پلیت مهمترین و حساس ترین قسمت یک برج روشنایی است . در واقع نقطه ای است که برج به وسیله آن برپا باشد . اگر ابعاد یا ضخامت آن متناسب و درست در نظر گرفته نشود یا ضعفی در جوشکاری آن وجود داشته باشد ، ممکن است در اثر زلزله یا باد شدید منجر به سقوط برج شده و حوادث ناگواری را به وجود آورد .

ابعاد بیس پلیت بر اساس ابعاد دهانه پایینی برج محاسبه می شود ، یعنی هر چه دهانه پایینی برج بزرگتر باشد ، بیس پلیت آن هم دارای شعاع بیشتری خواهد بود و بالعکس . ضخامت بیس پلیت هم بر اساس وزن برج تعیین می شود یعنی هر چه برج دارای ارتفاع بیشتر ، ضخامت ورق بالاتر و در نهایت وزن بیشتری باشد ، باید بیس پلیت ضخیم تری برای آن در نظر گرفت . لچکی ها هم به همین صورت طراحی می شوند . لچکی در واقع تکه های مثلثی شکلی است که از یک ضلع به بیس پلیت و از یک ضلع به بدنه برج جوشکاری می شود تا اتصال بدنه به بیس پلیت تقویت شود و برج در برابر فشارها و تنش های متناوب تحمل بیشتری داشته باشد . ضخامت لچکی هم متناسب با ضخامت بیس پلیت در نظر گرفته می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
50 ⁄ 25 =